Orlik grubodzioby

Aquila clanga

Grudzień w projekcie

Jedna z nielicznych tego roku zimowych scenerii, z kuropatwą Perdix perdix w roli głównej.A cóż to za zima? Śniegu jak na lekarstwo, mrozu prawie wcale. Aż chciałoby się wyjść w teren, tam jednak pustki i cisza. Brak nawet okazji do sfotografowania zimowej scenerii, każda bowiem fotografia przypomina te jesienne. Wszystko śpi lub wyczekuje Nowego Roku!

Grudzień to jak dla większości z nas okres podsumowań. Nie inaczej jest w naszym projekcie. Przygotowanych zostało wiele stron raportów niezbędnych do rozliczeń i zakończenia roku.  Kontynuowane są również dalsze analizy zebranego materiału. To już drugi rok funkcjonowania tego projektu, dlatego też dane zebrane w tym sezonie porównywać możemy z sezonem poprzednim. Otrzymane dane z pewnością posłużą do ustalenia kierunków dalszych badań, z drugiej zaś strony okres dwóch lat jest zbyt krótki, żeby móc przedstawić długoterminowe wnioski. Analizy dotyczą wielu aspektów biologii orlika grubodziobego i pochłaniają wiele czasu, jak choćby analiza materiału z naszych kamer, który trzeba dokładnie prześledzić, co jest pracą żmudną, jednak w sam raz odpowiednią na długie zimowe wieczory.

Nasze orły nadal przebywają na zimowiskach. Nadajniki funkcjonują ze zmiennym szczęściem, milcząc czasami nawet kilka tygodni. Rodzi to w nas niepokój, gdyż pomimo świadomości, że śmiertelność tego gatunku jest istotnym czynnikiem, szczególnie u ptaków młodych, przy Wigilijnym stole szczerze życzyliśmy sobie powrotu w zdrowiu wszystkich znanych nam ptaków. Łagodna zima sprawiła zresztą, iż nad Biebrzą pojawił się już orlik grubodzioby. Ptak nie pochodzi z naszej populacji, jednak jego krótka obecność w tym okresie stanowi nielada ornitologiczną gratkę.

Trwają również prace na naszych stronach internetowych. Na głównej stronie projektu pojawił się moduł pozwalający śledzić wędrówkę naszych orlików grubodziobych. Tutaj natomiast oprócz nowej i, jak mamy nadzieję, ciekawszej szaty graficznej aktualizacji doczekała się Galeria, gdzie zamieszczono zdjęcia ze wszystkich spotkań orlików, jakie miały miejsce w przeciągu 2 lat trwania projektu. Powiększa się też nasza baza filmów, w której powoli i z mozołem pojawiają się nowe klipy z naszych projektowych spotkań z przyrodą. Zapraszamy do wizyt życząc Państwu Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!